• svg
 • svg
 • svg
 • svg
 • svg
 • svg
 • svg
 • svg
thumb

دفتر مرکزی

کرج، میدان آزادگان، بلوار امام رضا (ع)، اردلان دوم، پلاک ۶۸، مجتمع آب و خاک

ارتباط با ما

* Please Fill Required Fields *
img

تماس با ما

۰۲۶۳۲۵۰۰۲۰۸ تا ۲۱۱

ساعت کاری

 • شنبه تا چهارشنبه8 صبح تا 5 بعد از ظهر
 • svg
 • svg
 • svg
 • svg
thumb

دفتر مرکزی

کرج، میدان آزادگان، بلوار امام رضا (ع)، اردلان دوم، پلاک ۶۸، مجتمع آب و خاک

ارتباط با ما

* Please Fill Required Fields *
img

تماس با ما

۰۲۶۳۲۵۰۰۲۰۸ تا ۲۱۱

ساعت کاری

 • شنبه تا چهارشنبه8 صبح تا 5 بعد از ظهر

معرفی شرکت

مهندسین مشاور آب خاک تهران در سال 1370 توسط گروهی از مهندسین جوان با هدف ارایه خدمات مهندسی به بخش آب و کشاورزی کشور پی‌ریزی شد. حوزه فعالیت شرکت طراحی و نظارت بر اجرا،  مدیریت طرح و بهره برداری و نگهداری از شبکه‌های آبیاری و زهکشی، مهندسی رودخانه و طرح های مدیریت آب‌‌ می‌باشد. حوزه جغرافیایی فعالیت شرکت بیشتر استان‌ها در سراسر نقاط کشور‌‌ می‌باشد. این شرکت تاکنون با بهره گیری از توان تخصصی کارشناسان مجرب خود بیش از سیصد پروژه را به انجام رسانده و یا در دست انجام دارد. همچنین دوره های آموزشی بسیاری را در زمینه های مختلف برگزار کرده و به عنوان برگزار کننده و حامی در چندین کنفرانس، کنگره و کارگاه مهم در زمینه مهندسی آب سهیم بوده و کارشناسان این مشاور بیش از 120 مقاله در مجامع معتبر علمی داخلی و خارجی ارایه نموده اند. فعالیت های شرکت مهندسین مشاور آب خاک تهران علاوه بر بهره گیری از استقرار کامل سیستم استاندارد ISO 9001:2015، در زمینه های مرتبط با منابع آب، شبکه های آبیاری و زهکشی، کشاورزی، مهندسی رودخانه، بهره برداری، نگهداری و مدیریت طرح، از طرف مراجع معتبر تایید صلاحیت شده است. دفتر مرکزی مهندسین مشاور آب خاک تهران با بیش از 800 متر مربع فضای ویژه، در شهر کرج مرکز استان البرز‌‌ واقع شده است. همکاران این شرکت بیش از 150 نفر‌اند که حدود 70 درصد از این تعداد نیروهای متخصص شامل: دکتری (15درصد)، کارشناسی ارشد (20 درصد) و کارشناسی (40 درصد)‌‌ می‌باشند. تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری شرکت منطبق با آخرین یافته های روز‌‌ هستند.

رویکرد

17 هدف توسعه پایدار

17 هدف توسعه پایدار(Sustainable Development Goals و یا به اختصار SDG) سازمان ملل متحد، در راستای دستور کار 2030 برای توسعه پایدار، “یک فراخوان فوری برای همه کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته در یک مشارکت جهانی است.” این فراخوان برای ایجاد صلح و رفاه برای همه مردم و برای کره زمین از زمان حال تا آینده است. اهداف بر حذف نابرابری دربهداشت، آموزش و اقتصاد، و همچنین تاکید بر مقابله با تغییرات آب و هوا و حفظ اقیانوس‌ها تمرکز دارند.

دستور کار 2030 چیست؟

این 17 هدف با انطباق بر دستور کار 2030 برای توسعه پایدار است که توسط همه کشورهای عضو سازمان ملل در سال 2015 به تصویب رسید. به عبارتی، این اهداف با این دستور کار همراه هستند. دستور کار 2030 “یک برنامه عملی برای مردم، کره زمین و رفاه است” و اهداف نشان دهنده تعهد سازمان ملل به این برنامه عمل است.

 

17 اصل SDG چیست؟

 

 • بدون فقر

با پیش بینی نرخ فقر جهانی 7 درصد در سال 2030، معادل 598,394,116 نفر، هدف سازمان ملل متحد پایان دادن به انواع فقر است.

اهداف SDG درمورد آینده بدون فقر، شامل موارد زیر هستند: پایان دادن به فقر شدید (کسانی که با درآمد 1.25 دلار در روز زندگی می کنند)، کاهش نیمی از جمعیتی که در فقر زندگی می کنند، اجرای سیستم های حفاظتی، تضمین حقوق برابر در منابع اقتصادی و خدمات اولیه، کاهش فقر مرتبط با آسیب پذیری در برابر رویدادهای شدید آب و هوایی ناشی از تغییرات آب و هوا، بسیج منابع در کشورهای در حال توسعه و ایجاد چارچوب های سیاستی حامی فقرا و حساس به جنسیت تا سال 2030.

مشکلات ناشی از همه گیری COVID-19 پیشرفت کاهش فقر را متوقف کرد.

 

 • گرسنگی صفر

تا سال 2020، 2.37 میلیارد نفر بدون غذا هستند یا قادر به دنبال کردن یک رژیم غذایی متعادل سالم نیستند.

“گرسنگی صفر” به دنبال پایان دادن به گرسنگی، دستیابی به امنیت غذایی، بهبود تغذیه و ترویج کشاورزی پایدار است. همه‌گیری جهانی گرسنگی جهانی را تشدید کرده است، در نتیجه 161 میلیون نفر دیگر گرسنگی را تجربه خواهند کرد.  از زنانی که در سنین باروری هستند، به دلیل کمبودهای تغذیه ای، کم خونی را تجربه می کنند.

اهداف SDG درمورد گرسنگی صفر، شامل موارد زیر هستند: پایان دادن به گرسنگی، پایان دادن به همه اشکال سوء تغذیه، بهره وری دو برابری کشاورزی و درآمد تولیدکنندگان مواد غذایی در مقیاس کوچک، انعطاف پذیری نسبت به شیوه های مختلف کشاورزی و یافتن سیستم های تولید مواد غذایی پایدار، و حفظ تنوع ژنتیکی غذایی.

 

 • سلامت و تندرستی

“سلامت و تندرستی” با تمرکز بر افزایش امید به زندگی و کاهش بیماری‌های شایع کودکان و مادران و بیماری های کشنده، تضمین زندگی سالم و ارتقای رفاه برای تمام سنین را هدف قرار داده است. همه‌گیری جهانی فقط نابرابری‌های بهداشتی را آشکارتر کرده است و پیشرفت امید به زندگی را متوقف کرده و حتی کاهش داده است.

اهداف SDG درمورد سلامت و تندرستی شامل موارد زیر هستند: کاهش مرگ و میر مادران، پایان دادن به مرگ قابل پیشگیری نوزادان و کودکان، پایان دادن به اپیدمی های چندگانه بیماری، کاهش مرگ و میر زودرس، پیشگیری و کنترل سوء مصرف مواد، توقف مرگ و میر و صدمات مرتبط با ترافیک، تضمین پوشش همگانی سلامت و دسترسی به خدمات مرتبط، کاهش آلودگی و مرگ و میر ناشی از آلودگی.

 

 • آموزش با کیفیت

این اصل به دنبال تضمین آموزش با کیفیت فراگیر و عادلانه است و یادگیری مادام العمر را برای همه ترویج می کند. متأسفانه، کووید-19 سال‌های پیشرفت تحصیلی را معکوس کرد و بسیاری از کشورها فاقد زیرساخت‌های اولیه مدارس هستند.

اهداف SDG مرتبط با آموزش با کیفیت شامل موارد زیر هستند: تضمین آموزش رایگان و با کیفیت ابتدایی و متوسطه، دسترسی کودکان به رشد اولیه دوران کودکی، تضمین دسترسی برابر برای مردان و زنان برای انتخاب تحصیلات عالی، افزایش مهارت‌ها در جوانان، تضمین برابری جنسیتی، و ترویج توسعه پایدار در آموزش و پرورش.

 

 • برابری جنسیتی

پنجمین هدف SDG دستیابی به برابری جنسیتی و توانمندسازی همه زنان و دختران است. درصد زنانی که در پارلمان‌های ملی، دولت‌های محلی و در پست‌های مدیریتی کار می‌کنند هنوز به‌طور قابل‌توجهی کمتر از مردان است. ناگفته نماند که از هر 3 زن 1 نفر از سن 15 سالگی حداقل یک بار مورد خشونت قرار می گیرد و ازدواج کودکان هنوز هم به وفور وجود دارد.

اهداف SDG برای برقراری برابری جنسیتی شامل موارد زیر است: پایان دادن به تبعیض علیه زنان، حذف همه اشکال خشونت علیه زنان، حذف شیوه های مضر، ارزش گذاری برای مراقبت های بدون مزد و کار خانگی، تضمین فرصت های برابر برای رهبری و مدیریت، اطمینان از دسترسی به مراقبت های بهداشتی زنانه، و تضمین حقوق برابر.

 

 • آب پاک

این اصل در دسترس بودن و مدیریت پایدار آب و فاضلاب، وجود آب سالم برای آشامیدن، سیستم تخلیه فاضلاب و بهداشت را تضمین می کند، با این حال 2.3 میلیارد نفر در کشورهایی زندگی می کنند که تحت فشار مشکلات مرتبط با آب هستند.

ششمین هدف SDG شامل موارد زیر است: فراهم کردن دسترسی جهانی برابر به آب آشامیدنی سالم، سیستم تخلیه فاضلاب و بهداشت، کاهش آلودگی آب، افزایش کارایی مصرف آب، یکپارچه سازی مدیریت منابع آب، و حفاظت از اکوسیستم های وابسته به آب.

 

 • انرژی مقرون به صرفه و پاک

تقریباً 800 میلیون نفر به برق دسترسی ندارند و بسیاری از مردم از سیستم های پخت و پز خطرناک استفاده می کنند. این موضوع نشان می دهد که چرا انرژی مقرون به صرفه، قابل اعتماد، پایدار و مدرن از اهداف SDG برشمرده می شود.

هفتمین هدف SDG شامل موارد زیر است: افزایش استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، بهبود کارایی مصرف انرژی، افزایش همکاری بین المللی در مورد دسترسی به انرژی پاک، تحقیق و فناوری، و ارتقای فناوری در کشورهای در حال توسعه برای ارائه خدمات انرژی پایدار.

 

 • کار شایسته و رشد اقتصادی

آمار بیکاری به‌ویژه پس از همه‌گیری جهانی، به شدت افزایش یافته است و این موضوع هدفِ ارتقاء رشد اقتصادی پایدار و فراگیر و اشتغال مولد و کار شایسته را بیش از پیش مهم می‌کند.

هشتمین اصل SDG شامل این موارد است: حفظ رشد اقتصادی، افزایش بهره وری اقتصادی، بهبود بهره وری منابع، دستیابی به اشتغال کامل و مولد، افزایش جمعیت جوانان شاغل، پایان دادن به کار اجباری، حمایت از حقوق کار، ترویج گردشگری و اعطای دسترسی به منابع مالی.

 

 • ترویج صنعت، نوآوری و زیرساخت

زیرساخت های انعطاف پذیر، صنعتی شدن فراگیر و پایدار و نوآوری از اهداف توسعه پایدار است. تقویت اتصال جاده های روستایی، افزایش سرمایه گذاری تحقیق و توسعه و تولید محصولات با فناوری پیشرفته به تثبیت زیرساخت ها کمک می کند.

نهمین هدف SDG شامل اما نه محدود به این موارد است: زیرساخت های قابل اعتماد برای همه، صنعتی شدن پایدار، افزایش دسترسی به صنایع و تقویت شرکت های کوچک در کشورهای در حال توسعه، پایدار کردن صنایع و بهبود فناوری در همه صنایع.

 

 • کاهش نابرابری

این اصل توسعه پایدار بر کاهش نابرابری ها در داخل و بین کشورها تمرکز دارد. نابرابری درآمد، بحران پناهجویان و شاخص‌های نابرابری همگی نشان می‌دهند که مناطق و کشورهای خاصی برای زندگی بسیار سودمندتر از مناطق دیگر هستند. استانداردهای زندگی بین کشورها بسیار نامتعادل است.

دهمین هدف SDG شامل مواردی از جمله رشد درآمد برای 40 درصد پایین جمعیت با نرخ بالاتر از میانگین ملی، ایجاد برابری اجتماعی و اقتصادی و سیاسی، ایجاد سیاست های قانونی مناسب برای کاهش نابرابری مالی و اجتماعی، تنظیم بهتر بازار مالی و نهادهای قانونی که کشورهای در حال توسعه را در تصمیم گیری های جهانی نمایندگی می کنند و مهاجرت ایمن است.

 

 • شهرها و جوامع پایدار

این اصل با استفاده از سیاست های ملی شهری، دسترسی بیشتر به فضاهای عمومی، حمل و نقل عمومی راحت و کاهش زاغه ها، شهرها و سکونتگاه های انسانی را ایمن تر، انعطاف پذیرتر و پایدارتر می کند.

یازدهمین هدف SDG شامل، اما نه محدود به این موارد است: مسکن ایمن و مقرون به صرفه برای همه، حمل و نقل ایمن و مقرون به صرفه برای همه، شهرنشینی پایدار و برنامه ریزی سکونت انسانی، حفاظت از فرهنگ ها در سراسر جهان، محافظت از فقرا و افراد آسیب پذیر در برابر مرگ ناشی از بلایای طبیعی، نظارت کیفیت هوا و مدیریت پسماند برای کاهش اثرات منفی شهرنشینی و ایجاد فضای سبز عمومی.

 

 • تولید و مصرف مسئولانه

تضمین مصرف پایدار و الگوهای تولید، با در نظر گرفتن کاهش تغییرات اقلیمی و اثرات منفی زیست محیطی از اهداف SDG است.

بنابراین، دوازدهمین هدف SDG شامل، اما محدود به این موارد است: اجرای یک برنامه 10 ساله برای توسعه و مصرف پایدار، دستیابی به مدیریت پایدار، مدیریت ضایعات غذایی، مدیریت مواد شیمیایی و ضایعات آن ها به روشی مسئولانه از نظر زیست‌محیطی، کاهش ضایعات، تشویق روش‌های پایدار در تولید و مصرف، و دسترسی به توسعه پایدار مرتبط و هماهنگ با اطلاعات طبیعت.

 

 • اقدام اقلیمی

اقدام اقلیمی اصلی است که شامل مبارزه با تغییرات اقلیمی و اثرات آن است. افزایش انتشار گازهای گلخانه ای، افزایش متوسط دمای جهانی و افزایش هزینه های ناشی از تغییرات آب و هوایی، همگی از نتایج منفی تغییرات آب و هوایی هستند.

سیزدهمین هدف SDG شامل چنین مواردی است: ایجاد آمادگی برای بلایای مرتبط با آب و هوا، ادغام سیاست های آب و هوا در سیاست های ملی، و افزایش آگاهی در مورد تغییرات آب و هوایی.

 

 • زندگی زیر آب

اصل زندگی زیر آب بر حفظ و استفاده پایدار از اقیانوس ها، دریاها و منابع دریایی برای توسعه پایدار متمرکز است. ما به عنوان یک جمعیت، برای تغذیه، گردشگری، فعالیت های تفریحی و تجارت جهانی به شدت به اقیانوس های خود متکی هستیم. در واقع، 3 میلیارد نفر برای امرار معاش به اقیانوس متکی هستند. با این حال، اقیانوس های ما در معرض تهدید جدی قرار دارند. بیش از نیمی از مناطق کلیدی که دارای تنوع زیستی دریایی هستند، محافظت نشده اند و مناطق مرده، یعنی مناطق فاقد اکسیژن مورد نیاز برای حفظ حیات دریایی، در حال افزایش هستند. بنابراین ضروری است که از اقیانوس‌هایمان بهتر محافظت کنیم.

چهاردهمین هدف SDG شامل جنین مواردی است: جلوگیری از آلودگی دریایی، حفاظت از اکوسیستم های دریایی و ساحلی، به حداقل رساندن اسیدی شدن اقیانوس ها، حفاظت از بازار ماهیگیری، حفاظت از مناطق دریایی و ساحلی، و کنترل صید بیش از حد.

 

 

 • زندگی در خشکی

این اصل به طور کلی سلامت زندگی زمینی را ارتقا می دهد که شامل حفاظت، بازیابی و ارتقای اکوسیستم های زمین و مدیریت پایدار جنگل ها می شود. همچنین مبارزه با بیابان زایی و توقف و معکوس کردن تخریب زمین و از دست دادن تنوع زیستی حائز اهمیت هستند. با توجه به اینکه بسیاری از گونه ها در معرض تهدیدند و تنوع زیستی در حال افزایش است، ضروری است که مراقبت بهتری از اکوسیستم های زمین داشته باشیم.

پانزدهمین هدف SDG شامل چنین مواردی است: تضمین سلامت اکوسیستم آب شیرین، مدیریت پایدار جنگل ها، تضمین سلامت اکوسیستم کوهستان، حفظ زیستگاه های طبیعی، مزایای مشترک استفاده از منابع ژنتیکی، پایان دادن به شکار غیرقانونی و قاچاق گونه های حفاظت شده، و ادغام ارزش های تنوع زیستی و ملی.

 

 • صلح، عدالت و ایجاد نهادهای قوی

این اصل شامل کاهش درگیری، ناامنی و نهادهای ضعیف از طریق ترویج صلح و فراگیری برای توسعه پایدار و عدالت برای همه است.

شانزدهمین هدف SDG شامل چنین مواردی است: کاهش خشونت و میزان مرگ و میر، پایان دادن به همه اشکال خشونت علیه کودکان، ترویج قانون در سطوح ملی و بین المللی، کاهش جرایم مالی، کاهش فساد، توسعه نهادهای علنی، مشارکت کشورهای در حال توسعه در حکمرانی جهانی و تضمین دسترسی عمومی به اطلاعات و حقوق آزادی.

 

 • مشارکت برای اهداف

آخرین هدف SDG متمرکز بر کمک به تحقق مشارکت قوی و همکاری جهانی برای اهداف توسعه پایدار است.

هفدهمین هدف SDG شامل چنین مواردی است: افزایش حمایت بین المللی از کشورهای در حال توسعه، تقویت همکاری های بین المللی، ارتقای فناوری های سازگار با محیط زیست، سیستم تجاری چندجانبه مبتنی بر قوانین عادلانه، افزایش صادرات کشورهای در حال توسعه، افزایش ثبات اقتصادی جهانی، و سیاست توسعه پایدار منسجم.